Antares
Deep Digger
MSRP: $507.31
Out of stock
| Size | 3157516, LT315/75R16 D |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 34.6 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 11" |
| Season | All Season |
| Service Type | Light Truck |
| Service Desc. | 121Q |
| Load Index | 121 |
| Speed Rating | Q |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | D |
| tireSizeType | Metric |