Antares
SMT A7
MSRP: $276.21
Out of stock
| Size | 2457016, LT245/70R16 C |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 29.5 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 8" |
| Season | All Season |
| Service Type | Light Truck |
| Service Desc. | 106S |
| Load Index | 106 |
| Speed Rating | S |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | C |
| tireSizeType | Metric |