Antares
Grip 20
MSRP: $252.98
Out of stock
| Size | 2356516, 235/65R16 D |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 28.03 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Temporary |
| Service Desc. | 115S |
| Load Index | 115 |
| Speed Rating | S |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | D |
| tireSizeType | Metric |