Antares
Grip 20
MSRP: $254.86
Out of stock
| Size | 2157516, LT215/75R16 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 28.7 |
| Wheel Width Min | 5.5" |
| Wheel Width Max | 7" |
| Season | Winter |
| Service Type | Light Truck |
| Service Desc. | 113S |
| Load Index | 113 |
| Speed Rating | S |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| tireSizeType | Metric |