Yokohama
Avid S33B
MSRP: $274.00
Availability: 1 in stock
| Size | 2256516, P225/65R16 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 27.52 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 8" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 100S |
| Load Index | 100 |
| Speed Rating | S |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 460 B B |