Antares
Grip 60 Ice
MSRP: $335.34
Out of stock
| Size | 2557018, P255/70R18 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 32.06 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 113T |
| Load Index | 113 |
| Speed Rating | T |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| studSize | #12 |
| tireSizeType | Metric |
| winterStudding | Studded |