Yokohama
Advan Apex
MSRP: $372.00
Availability: 4 in stock
| Size | 2254517, P225/45R17 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 17" |
| Outside Diameter | 24.97 |
| Wheel Width Min | 7" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 94Y |
| Load Index | 94 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 40000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 280 AA A |