Yokohama
Avid Ascend LX
MSRP: $236.00
Out of stock
| Size | 2056515, P205/65R15 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 15" |
| Outside Diameter | 25.49 |
| Wheel Width Min | 5.5" |
| Wheel Width Max | 7" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 94H |
| Load Index | 94 |
| Speed Rating | H |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| warrantyMileage | 130000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 800 A A |