Pirelli
P Zero (PZ4-Sport)
MSRP: $936.00
Out of stock
| Size | 2854019, P285/40R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 27.98 |
| Wheel Width Min | 9.5" |
| Wheel Width Max | 11" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 107(Y) |
| Load Index | 107 |
| Speed Rating | (Y) |
| Tread Depth (32nds) | 8 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 280 AA A |