Pirelli
P Zero (PZ4-Sport)
MSRP: $944.00
Out of stock
| Size | 2554520, P255/45R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 29.04 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 9.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 105Y |
| Load Index | 105 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | * - MINI |
| uTQG | 280 AA A |