Continental
ProContact RX
MSRP: $767.00
Out of stock
| Size | 2854020, P285/40R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 28.98 |
| Wheel Width Min | 9.5" |
| Wheel Width Max | 11" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 108H |
| Load Index | 108 |
| Speed Rating | H |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 90000 |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | NF0 - Porsche |
| uTQG | 500 A A |