Continental
ProContact RX
MSRP: $562.00
Availability: 4 in stock
| Size | 2254518, P225/45R18 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 25.97 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 7.5" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 91V |
| Load Index | 91 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | Yes |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| warrantyMileage | 72000 |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | AR - Alfa Romeo |
| uTQG | 400 A A |