Continental
ProContact TX
MSRP: $399.07
Out of stock
| Size | 2255519, P225/55R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 28.74 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 8" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 103H |
| Load Index | 103 |
| Speed Rating | H |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |