Continental
CrossContact LX Sport
MSRP: $480.00
Out of stock
| Size | 2356517, P235/65R17 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 17" |
| Outside Diameter | 29.03 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 108V |
| Load Index | 108 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | LR - Land Rover |
| uTQG | 480 A A |