Continental
PremiumContact 6
MSRP: $457.00
Out of stock
| Size | 2356017, P235/60R17 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 17" |
| Outside Diameter | 28.1 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 102V |
| Load Index | 102 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | VOL - Volvo |
| uTQG | 280 AA A |