Continental
WinterContact TS 850 P
MSRP: $657.00
Availability: 18 in stock
| Size | 2454520, P245/45R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 28.68 |
| Wheel Width Min | 7.5" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 103W |
| Load Index | 103 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | AO - Audi |