Continental
WinterContact TS 850 P
MSRP: $509.00
Out of stock
| Size | 2355518, P235/55R18 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 28.18 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 100H |
| Load Index | 100 |
| Speed Rating | H |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | AO - Audi |