Continental
ContiWinterContact TS 830 P
MSRP: $581.00
Out of stock
| Size | 2554517, P255/45R17 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 17" |
| Outside Diameter | 26.04 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 9.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 98V |
| Load Index | 98 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | MO - Mercedes-Benz |