Continental
ContiWinterContact TS 830 P
MSRP: $305.00
Availability: 5 in stock
| Size | 2055516, P205/55R16 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 24.88 |
| Wheel Width Min | 5.5" |
| Wheel Width Max | 7.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 91H |
| Load Index | 91 |
| Speed Rating | H |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | AO - Audi |