Continental
VikingContact 7
MSRP: $471.00
Availability: 1 in stock
| Size | 2554518, P255/45R18 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 27.04 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 9.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 103T |
| Load Index | 103 |
| Speed Rating | T |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |