Continental
VikingContact 7
MSRP: $390.00
Availability: 1 in stock
| Size | 2155018, P215/50R18 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 26.46 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 7.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 96T |
| Load Index | 96 |
| Speed Rating | T |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |