Pirelli
Scorpion Winter
MSRP: $1,303.00
Availability: 6 in stock
| Size | 2953522, P295/35R22 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 22" |
| Outside Diameter | 30.13 |
| Wheel Width Min | 10" |
| Wheel Width Max | 11.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 108W |
| Load Index | 108 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | J - Jaguar |