Pirelli
Scorpion Winter
MSRP: $1,129.00
Availability: 4 in stock
| Size | 2854020, P285/40R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 28.98 |
| Wheel Width Min | 9.5" |
| Wheel Width Max | 11" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 108V |
| Load Index | 108 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | ALP - Alpina |