Pirelli
Winter SottoZero 3
MSRP: $805.00
Availability: 33 in stock
| Size | 2354019, P235/40R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 26.4 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 9.5" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 96V |
| Load Index | 96 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | T0 - Tesla |