Toyo Motorsports
Proxes RR
MSRP: $553.00
Out of stock
| Size | 2255015, P225/50R15 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 15" |
| Outside Diameter | 23.86 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 8" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 91V |
| Load Index | 91 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 4 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 40 C A |