Continental
ContiWinterContact TS 830 P
MSRP: $831.00
Out of stock
| Size | 2555021, P255/50R21 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 21" |
| Outside Diameter | 31.04 |
| Wheel Width Min | 8.5" |
| Wheel Width Max | 10" |
| Season | Winter |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 109H |
| Load Index | 109 |
| Speed Rating | H |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | WI - Winter Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | * - MINI |