Falken
WildPeak AT Trail
MSRP: $616.15
Availability: 1 in stock
| Size | 2555519, P255/55R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 30.04 |
| Season | All Weather |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 111V |
| Load Index | 111 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | AW - All Weather Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 105000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 680 A A |