Nexen
N'fera RU1
MSRP: $577.02
Out of stock
| Size | 2355519, P235/55R19 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 29.18 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 101Y |
| Load Index | 101 |
| Speed Rating | Y |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 320 AA A |