Nitto
Motivo
MSRP: $185.00
Out of stock
| Size | 2055516, P205/55R16 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 24.88 |
| Wheel Width Min | 5.5" |
| Wheel Width Max | 7.5" |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 94V |
| Load Index | 94 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 100000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 560 A A |