Yokohama
Avid Ascend GT
MSRP: $494.00
Availability: 16 in stock
| Size | 2554519, P255/45R19 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 28.04 |
| Wheel Width Min | 8" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 100V |
| Load Index | 100 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 12 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| warrantyMileage | 110000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 740 A A |