Yokohama
Advan Sport V105E
MSRP: $1,169.00
Out of stock
| Size | 2953519, P295/35R19 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 27.13 |
| Wheel Width Min | 10" |
| Wheel Width Max | 11.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 100Y |
| Load Index | 100 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | N0 - Porsche |
| uTQG | 240 AA A |