Yokohama
Advan Fleva
MSRP: $397.00
Out of stock
| Size | 2255018, P225/50R18 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 26.86 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 8" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 99W |
| Load Index | 99 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 300 AA A |