General
Altimax RT43
MSRP: $401.00
Out of stock
| Size | 2354019, P235/40R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 26.4 |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 96V |
| Load Index | 96 |
| Speed Rating | V |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 105000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 700 A A |