Continental
ProContact RX
MSRP: $528.00
Out of stock
| Size | 2354019, P235/40R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 26.4 |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 96W |
| Load Index | 96 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 64000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 400 A A |