Continental
ProContact RX
MSRP: $1,128.00
Availability: 1 in stock
| Size | 3053021, P305/30R21 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 21" |
| Outside Diameter | 28.2 |
| Wheel Width Min | 10.5" |
| Wheel Width Max | 11.5" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 104H |
| Load Index | 104 |
| Speed Rating | H |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 90000 |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | NF0 - Porsche |
| uTQG | 500 A A |