Continental
ContiSportContact 5P
MSRP: $731.00
Availability: 1 in stock
| Size | 2553019, P255/30R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 25.02 |
| Wheel Width Min | 8.5" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 91Y |
| Load Index | 91 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | RO2 - Audi |
| uTQG | 240 AA A |