Continental
ContiSportContact 5
MSRP: $635.00
Out of stock
| Size | 2555519, P255/55R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 30.04 |
| Wheel Width Min | 7" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 111W |
| Load Index | 111 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | LR - Land Rover, J - Jaguar |
| uTQG | 420 AA A |