Continental
PremiumContact 6
MSRP: $500.00
Out of stock
| Size | 2255519, P225/55R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 28.74 |
| Wheel Width Min | 6" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 103Y |
| Load Index | 103 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | NF0 - Porsche |
| uTQG | 280 AA A |