Continental
ContiSportContact 3
MSRP: $803.00
Out of stock
| Size | 2455018, P245/50R18 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 27.65 |
| Wheel Width Min | 7" |
| Wheel Width Max | 8.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 100Y |
| Load Index | 100 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | Yes |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | * - MINI |
| uTQG | 280 A A |