Continental
SportContact 6
MSRP: $808.00
Availability: 10 in stock
| Size | 2754521, P275/45R21 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 21" |
| Outside Diameter | 30.74 |
| Wheel Width Min | 8.5" |
| Wheel Width Max | 10.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 107Y |
| Load Index | 107 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | MO-S - Mercedes-Benz |
| uTQG | 240 AA A |