Pirelli
P Zero (PZ4-Sport)
MSRP: $1,106.00
Out of stock
| Size | 2853520, P285/35R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 27.85 |
| Wheel Width Min | 9.5" |
| Wheel Width Max | 11" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 104(Y) |
| Load Index | 104 |
| Speed Rating | (Y) |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | * - MINI |
| uTQG | 300 AA A |