Pirelli
P Zero (PZ4-Sport)
MSRP: $1,114.00
Out of stock
| Size | 2953519, P295/35R19 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 19" |
| Outside Diameter | 27.13 |
| Wheel Width Min | 10" |
| Wheel Width Max | 11.5" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 104(Y) |
| Load Index | 104 |
| Speed Rating | (Y) |
| Tread Depth (32nds) | 8 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | AO - Audi |
| uTQG | 280 AA A |