Pirelli
P Zero (PZ4-Luxury)
MSRP: $781.00
Out of stock
| Size | 2454520, P245/45R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 28.68 |
| Wheel Width Min | 7.5" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 103V |
| Load Index | 103 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 8 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | VOL - Volvo |
| uTQG | 280 AA A |