Pirelli
P Zero (PZ4-Sport)
MSRP: $1,249.00
Out of stock
| Size | 2854020, P285/40R20 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 28.98 |
| Wheel Width Min | 9.5" |
| Wheel Width Max | 11" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 104Y |
| Load Index | 104 |
| Speed Rating | Y |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | Yes |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |
| oEMarking | AR - Alfa Romeo |
| uTQG | 220 AA A |