Toyo
Extensa HP II
MSRP: $550.00
Out of stock
| Size | 2753520, P275/35R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 27.58 |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 102W |
| Load Index | 102 |
| Speed Rating | W |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| warrantyMileage | 72000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 500 A A |