Falken
Azenis FK510
MSRP: $384.90
Out of stock
| Size | 2253520, P225/35R20 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 26.2 |
| Wheel Width Min | 7.5" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 90(Y) |
| Load Index | 90 |
| Speed Rating | (Y) |
| Tread Depth (32nds) | 10 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 300 AA A |