Falken
Azenis FK510
MSRP: $566.94
Out of stock
| Size | 2953018, P295/30R18 XL |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 18" |
| Outside Diameter | 24.97 |
| Wheel Width Min | 10" |
| Wheel Width Max | 11" |
| Season | Summer |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 98(Y) |
| Load Index | 98 |
| Speed Rating | (Y) |
| Tread Depth (32nds) | 9 |
| Tire Type | SU - Summer Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | XL |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 300 AA A |