Yokohama
GL X-CVG057N
MSRP: $601.00
Availability: 14 in stock
| Size | 2555520, P255/55R20 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 20" |
| Outside Diameter | 31.04 |
| Wheel Width Min | 7" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Season | All Season |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 107V |
| Load Index | 107 |
| Speed Rating | V |
| Tread Depth (32nds) | 11 |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | SL |
| warrantyMileage | 80000 |
| tireSizeType | Metric |
| uTQG | 520 B A |