Yokohama
Geolandar AT G015 OWL
MSRP: $470.00
Out of stock
| Size | 2457016, LT245/70R16 E |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 29.5 |
| Wheel Width Min | 6.5" |
| Wheel Width Max | 8" |
| Season | All Weather |
| Service Type | Light Truck |
| Service Desc. | 118R |
| Load Index | 118 |
| Speed Rating | R |
| Tread Depth (32nds) | 17 |
| Tire Type | AW - All Weather Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | E |
| warrantyMileage | 80000 |
| tireSizeType | Metric |