Antares
Polymax 4S
MSRP: $153.13
Out of stock
| Size | 2055516, P205/55R16 |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 24.88 |
| Wheel Width Min | 5.5" |
| Wheel Width Max | 7.5" |
| Season | All Weather |
| Service Type | Passenger |
| Service Desc. | 91V |
| Load Index | 91 |
| Speed Rating | V |
| Tire Type | AW - All Weather Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| Other Attributes | 3PMS |
| loadRange | SL |
| tireSizeType | Metric |